Za obzorem

S datem 1. září nenávratně skončilo jak letní počasí, tak všechny aktivity s ním spojené. Škola v pondělí začíná většině žákům a my vysokoškolští se ještě můžeme následující dva týdny usmívat, že semestr začíná 18. 9., zítra. Už to zase začíná.

Venku právě zase prší a co jiného člověka napadne, než vzpomínky na léto. V našem dokonalém světě, kdy všechno musí být pozitivně perfektní, se po prázdninách pochlubíme hlavně úžasnou dovolenou, nekonečnými pařbami a jinými nezapomenutelnými zážitky. Je ta nějak zažité, že letní prázdniny, Vánoce a další podobná období jsou vždy šťastná, veselá a každý se na ně těší několik týdnů, ne-li měsíců dopředu. Nesmí to být jinak.

Pokračování textu Za obzorem

261 týdnů

Přesně 30. 4. 2012 byla zaregistrována doména jancevela.cz, je to tedy již pět let (261 týdnů), co tento blog funguje. Pro vás návštěvníky je to zřejmě poněkud nepodstatná věc, ale pro mě to znamená hodně. Pět let je totiž dlouhé časové období a já můžu porovnávat články tehdy a dnes, fotografie zachycené dětskýma (puberťáckýma) očima se záběry vytvořenými člověkem o něco dospělejším, vážnějším a snad i moudřejším.

Pokračování textu 261 týdnů

Zimní zima

V posledních letech se zima vyznačovala jarními móresy a to je asi důvod, proč se letos málem opět prováděly pokusy v televizních novinách, jak je neuvěřitelné, že v zimě voda venku skutečně mrzne. Jinak si nedovedu představit, proč bylo všude tolik povyku s nabubřelými titulky typu – připravte se na kruté mrazy – mrazy útočí – pozor, bude sněžit – apod.

Pokračování textu Zimní zima

Rok plný změn 2016

Je trochu klišé, zavzpomínat na téměř uplynulý rok, poslední dny v roce jsou však ideální na srovnání toho, čeho jsme chtěli dosáhnout a co se nám nepodařilo. Mnoho lidí si opět na sklonku roku dá předsevzetí, které začne plnit přesně od 1. ledna, ale ruku na srdce, jak dlouho to vydrží? Řekl bych, že předsevzetí je něco, co již dávno vymyslel člověk, aby svou mysl uchlácholil, že další rok bude lepší, že přestane odkládat důležité věci, že konečně bude silnější v přesvědčení. Ale jsme jen lidi a pokud je čas na změnu, tak právě teď, ne až v pondělí, ne až příští týden, ani jiné až pak.

Pokračování textu Rok plný změn 2016

Stres, maturita, loučení

Byl to velmi rychlý půlrok. Po Novém roce jsem se ani nenadál a šup, bylo tady vysvědčení 29. 4. To předcházel stres kolem závěrečných maturitních projektů ze dvou předmětů, které jsem ještě stokrát předělával než se dostavila finální verze. Ten den to najednou všechny napadlo – tak my opravdu maturujeme. V neděli jsem dělal přijímací zkoušky na MUNI a v pondělí to začalo. Písemná část maturitních zkoušek. Byla to jako větší písemka ve škole, bez větších formalit. Bylo to až podezřele klidné, angličtina poněkud trapně jednoduchá, čeština naopak poměrně zákeřná.

Pokračování textu Stres, maturita, loučení