4. semestr studia na UPOL – obor aplikovaná informatika

Formální jazyky (FJ)

Přednášející: doc. RNDr. Vilém Vychodil, Ph.D.
Cvičící:  Mgr. Tomáš Kühr, Ph.D.

Přednášky zabírají oficiálně 3 hodiny, nicméně většinou se jelo 1,5 hodiny. K přednáškám nejsou žádná skripta ani prezentace. Během druhé poloviny semestru jsme však začali dostávat od docenta Vychodila vytištěné materiály k dané přednášce, čímž se odstranil nekomfort přepisování látky jako na základce. K přednáškám existuje neoficiální přepis v PDF: GitHub, správnost neověřena.

Zápočet. Píší se dva testy v průběhu semestru, obsahují hlavně různé algoritmy probrané na cvičeních. Zápočet je zvládnutelný s rozumnou přípravou.

Zkouška. Jeden z nejobávanějších předmětů se letos dočkal velké změny. Zkouška je formou testu ABCD, na známku E stačí 1 bod. Dříve se jednalo o podobné schéma testu jako u Paradigna programování 1.

Pokračování textu 4. semestr studia na UPOL – obor aplikovaná informatika

3. semestr studia na UPOL – obor aplikovaná informatika

Ve druháku nás podle zapsaných přednášek zbylo asi 50, fyzicky nás bylo ještě o něco méně. Tento semestr se vyznačoval zejména návalem úkolů do různých předmětů. Z volitelných předmětů je v nabídce na tento semestr několik objektových jazyků, a to C++, C# a Java. Někomu to možná nevadí, ale já si zapsal jen C++ a C#, abych se stíhal orientovat.

Pokračování textu 3. semestr studia na UPOL – obor aplikovaná informatika

Lidi, budíček!

Nedávné parlamentní volby poměrně jasně ukázaly, jaké je zrovna myšlenkové rozpoložení ve společnosti (bavíme-li se pouze o lidech, kteří šli volit). Je smutné, že na jedné straně prohřešky hlavních představitelů hnutí ANO jsou tolerovány, zatímco např. ODS je stále spojována s nepěknou minulostí, údajně velký důvod tuto stranu nevolit, ačkoli už se vyčistila od všech dávných skandálů. „Stejně všichni kradou“, „ví jak řídit stát“, a mnoho dalších výroků, to jsou časté omluvy velkých lží a otřesných praktik Babiše. Lži v přímém přenosu, dotace, ovlivňování médií, nekalé podnikatelské praktiky, a mnoho dalšího. Přesto rétorika mučedníka zafungovala.

Pokračování textu Lidi, budíček!

2. semestr studia na UPOL – obor aplikovaná informatika

První zkouškové bylo i prvním filtrem pro studenty, neboť spousta to vzdala již po první zkoušce, popř. ještě předtím. Tím ubylo v tomto druhém semestru lidí, kteří absolutně neměli o studium zájem.

Pokračování textu 2. semestr studia na UPOL – obor aplikovaná informatika

První semestr studia na UPOL – obor aplikovaná informatika

Na začátku 1. semestru by byl pro mě tento článek k nezaplacení, tak doufám, že mnohým pomůže. Existoval web, kde bylo vše pěkně sepsáno, ale již delší dobu nefunguje. Najdete i jiné články, ale většinou jsou už staršího data a je třeba je proto brát s rezervou.

Pokračování textu První semestr studia na UPOL – obor aplikovaná informatika