4. semestr studia na UPOL – obor aplikovaná informatika

Formální jazyky (FJ)

Přednášející: doc. RNDr. Vilém Vychodil, Ph.D.
Cvičící:  Mgr. Tomáš Kühr, Ph.D.

Přednášky zabírají oficiálně 3 hodiny, nicméně většinou se jelo 1,5 hodiny. K přednáškám nejsou žádná skripta ani prezentace. Během druhé poloviny semestru jsme však začali dostávat od docenta Vychodila vytištěné materiály k dané přednášce, čímž se odstranil nekomfort přepisování látky jako na základce. K přednáškám existuje neoficiální přepis v PDF: GitHub, správnost neověřena.

Zápočet. Píší se dva testy v průběhu semestru, obsahují hlavně různé algoritmy probrané na cvičeních. Zápočet je zvládnutelný s rozumnou přípravou.

Zkouška. Jeden z nejobávanějších předmětů se letos dočkal velké změny. Zkouška je formou testu ABCD, na známku E stačí 1 bod. Dříve se jednalo o podobné schéma testu jako u Paradigna programování 1.

Pokračování textu 4. semestr studia na UPOL – obor aplikovaná informatika

3. semestr studia na UPOL – obor aplikovaná informatika

Ve druháku nás podle zapsaných přednášek zbylo asi 50, fyzicky nás bylo ještě o něco méně. Tento semestr se vyznačoval zejména návalem úkolů do různých předmětů. Z volitelných předmětů je v nabídce na tento semestr několik objektových jazyků, a to C++, C# a Java. Někomu to možná nevadí, ale já si zapsal jen C++ a C#, abych se stíhal orientovat.

Pokračování textu 3. semestr studia na UPOL – obor aplikovaná informatika

Lidi, budíček!

Nedávné parlamentní volby poměrně jasně ukázaly, jaké je zrovna myšlenkové rozpoložení ve společnosti (bavíme-li se pouze o lidech, kteří šli volit). Je smutné, že na jedné straně prohřešky hlavních představitelů hnutí ANO jsou tolerovány, zatímco např. ODS je stále spojována s nepěknou minulostí, údajně velký důvod tuto stranu nevolit, ačkoli už se vyčistila od všech dávných skandálů. „Stejně všichni kradou“, „ví jak řídit stát“, a mnoho dalších výroků, to jsou časté omluvy velkých lží a otřesných praktik Babiše. Lži v přímém přenosu, dotace, ovlivňování médií, nekalé podnikatelské praktiky, a mnoho dalšího. Přesto rétorika mučedníka zafungovala.

Pokračování textu Lidi, budíček!

Za obzorem

S datem 1. září nenávratně skončilo jak letní počasí, tak všechny aktivity s ním spojené. Škola v pondělí začíná většině žákům a my vysokoškolští se ještě můžeme následující dva týdny usmívat, že semestr začíná 18. 9., zítra. Už to zase začíná.

Venku právě zase prší a co jiného člověka napadne, než vzpomínky na léto. V našem dokonalém světě, kdy všechno musí být pozitivně perfektní, se po prázdninách pochlubíme hlavně úžasnou dovolenou, nekonečnými pařbami a jinými nezapomenutelnými zážitky. Je ta nějak zažité, že letní prázdniny, Vánoce a další podobná období jsou vždy šťastná, veselá a každý se na ně těší několik týdnů, ne-li měsíců dopředu. Nesmí to být jinak.

Pokračování textu Za obzorem