Salzkammergut: městečko Hallstatt

27. srpna 2017

Poslední den byl ve znamení především cestování a loučení. Zbývající skromné zásoby jídla došly, supermarkety jsou v neděli zavřené, zároveň peněženky zely prázdnotou, takže to byl hladový den. Měli jsme štěstí a do Hallstattu jsme nemuseli pěšky se zavazadly (je to asi 4 km od kempu na okraji Obertraunu), ale svezli nás čeští kempoví sousedé. Člověk se většinou spíše českým turistům vyhýbá, protože často dělají jen ostudu, ale jsou i příjemné výjimky.

Pokračování textu Salzkammergut: městečko Hallstatt

Salzkammergut: horský masiv Dachstein a hora Krippenstein

Oblast Salzkammergut, česky nazývaná Solná komora, se nachází na území spolkových zemí Salcbursko, Horní Rakousy, Štýrsko. Název přímo značí, že se jedná o majetek císařské Solné komory, autority pověřené provozováním solných dolů habsburské monarchie. Zahrnuje mnoho ledovcových jezer a celek je ohraničený ze tří světových stran mohutnými horami – Totes Gebirge, na jihu Dachstein Tennengebirge, na západě Berchtesgadenské Alpy a na severu přechází ve Štýrské Předalpí.

Mezi zdejší jezera patří například deváté největší jezero Rakouska Wolfgangsee, případně nejteplejší jezero Mondsee, jehož voda mívá v létě až 27 °C. Mezi známými obcemi zde nalezneme solné lázně Bad Ischl nebo idylickou vesničku HallstattHalštatského jezera.

Pokračování textu Salzkammergut: horský masiv Dachstein a hora Krippenstein

Berchtesgaden: městys Berchtesgaden

Po celodenním objevování Kehlsteinu a historie jsme si ještě před západem slunce alespoň lehce prošli městys Berchtesgaden. Je to klidná vesnička v horách, zaslouží si alespoň zveřejnit pár fotek a skromné povídání.

Městečko Berchtesgaden, které se nachází ve stejnojmenném národním parku, má skromných 7,5 tisíce obyvatel. Má však to štěstí, že stojí v malebné krajině ohraničené velikánem Watzmann, který se pyšní výškou 2 713 m n. m. a jedná se o třetí nejvyšší německou horu. Ze severní strany lze zase vidět Berchtesgadener Hochthron, téměř dvoutisícový vrchol (zmíněný v předchozím článku).

Pokračování textu Berchtesgaden: městys Berchtesgaden

Berchtesgaden: Kehlsteinhaus, aneb Hitlerovo Orlí hnízdo

24. sprna 2017

Ráno jsme příliš nepospávali, na benzince jsme si dali raní kávičku, čekajíce na otevření neměckého McDonaldu. Holt se může člověk sebevíc vyhýbat rychlým občerstvením, ale někdy není na výběr. Posléze jsme si hamburger mohli hezky počesku vychutnat v autobuse.

Kehlstein se svými 1881 m n. m. patří k horskému masivu Göll s nejvyšší horou Höher Göll (2 522 m n. m.) a tento celek pak spadá pod Berchtesgadenské Alpy.

Pokračování textu Berchtesgaden: Kehlsteinhaus, aneb Hitlerovo Orlí hnízdo

Berchtesgaden: jezero Königssee

23. srpna 2017

Dopoledne jsme se sbalili a naše cesta směřovala poměrně nedaleko. Autobusem ze Salzburgu jsme se vypravili ke královskému jezeru, tedy Königssee. Nejprve nás autobus dovezl do Berchtesgadenu – to je asi 25 km od Salzburgu a odtud pak do vesničky Schönau am Königssee, která se nachází u jezera Königssee. V Berchtesgadenu jsme nakoupili jídla, co se dalo, neboť od této chvíle byl naším příbytkem pouze skromný stan, nikoli pěkně vybavené ubytování, jako tomu bylo v Salzburgu.

Pokračování textu Berchtesgaden: jezero Königssee