Jak žít ekologicky: leden

Jak správně třídit odpad a nepoužívat zbytečný jednorázový plast

Podle statistik 73 % procent Čechů třídí odpad, přestože tuto možnost má 99 % populace. Otázka ale je, kolik odpadu se zbytečně dostane na skládku, nebo do spalovny. Nestačí však jen třídit, ale zamyslet se již při nákupu. Nejlepší odpad je ten, který nikdy nevznikne.

Papír

Třídění papíru není žádný problém a u nás má dlouhou tradici. Jsou tu však určité záludnosti, na které je potřeba se zaměřit, abychom zbytečně nevyužívaly nadmíru odpadu.

Papírové tašky jsou oblíbenou alternativou, jak šetřit přírodu. Ovšem pozor, na jejich výrobu padne více materiálu, kamion jich neuveze tolik jako papírových a pokud ji nepoužijete vícekrát, dopad na přírodu nebude o moc ekologičtější než u plastové tašky. Nejlepším řešením je koupit si jednu tašku a tu používat, dokud vydrží. Textilní tašky můžete nosit stále s sebou, velká plastová vám zase bude sloužit roky.

Záludností jsou účtenky, kterých kvůli EET samozřejmě rapidně přibylo. Ty nelze třídit, jedná se o termopapír a musíme je vyhodit do směsného odpadu. Obsahuje totiž látku bisfenol A (BPA), případně náhradu bisfenol S. Vysoké koncentrace BPA můžou ovlivňovat zdraví člověka. Díky tomu nelze termopapír ani kompostovat. Dnes se často mluví o „BPA free“ lahvích, tedy tyto „zdravé“ láhve neobsahují bisfenol A. Ne každá účtenka musí být z termopapíru, nicméně se těžko poznává rozdíl. Prodávají se také termopapíry bez škodlivých látek, které lze třídit nebo kompostovat. Obsažené látky nemůžeme jako zákazníci však poznat. V rámci EET jsem nedohledal, jestli je živnostník povinen účtenky tisknout. Pokud to jde, nikdy si účtenky nenechávám tisknout. Jak bylo zmíněno: nejlepší odpad je ten, který nikdy nevznikne.

Značení odpadu – papír

Sklo

Se sklem je to nejjednodušší. Díky svým vlastnostem se může recyklovat donekonečna. Některé zdroje uvádí, že lidé netřídí skleněné obaly např. od majonéz. Určitě je třiďte, nádoby nemusí být vymyté a můžete je vhodit i s víčkem. Zamyslete se však, jestli někdo ve vašem okolí nedělá zavařeniny, džemy a jiné dobroty. Znovupoužití je nejlepším řešením.

Značení odpadu – sklo

Eliminace jednorázových plastů

Oproti sklu nebo papíru je třídění plastu komplikovanější. Nejprve začneme tím, jak ho již při nákupu, co nejméně „posbírat“. Nejlepším řešením by bylo nakoupit potraviny bez obalu, tudíž využít bezobalových obchodů. Ceny jsou však obvykle vyšší a zatím není síť prodejen příliš velká.

Dnes již nedostaneme plastovou tašku zdarma, což vede k menšímu plýtvání. Stále se však ve velkém plýtvá s plastovými pytlíky, které bývají v oddělení zelenina a u pečiva. Abychom zbytečně neplýtvali, můžeme pytlíky používat až do úplného zničení opakovaně. Stačí si je dát třeba do tašky, kterou nosíte na nákupy. Kromě varianty zdarma tu jsou i jiné možnosti. Prodávají se bavlněné pytlíky na potraviny – stačí vygooglit a vybrat.

Je nespočet dalších jednorázových plastů a nenapadá mě snad žádný, bez kterého bychom se neobešli. Například čištění uší pomocí vatových tyčinek není nejvhodnější varianta a může vést až k vytvoření zátky. Stejně tak nepotřebujeme brčka, plastové talířky, míchátka, …

Velký objem plastu se taky vyhodí na festivalech, či vánočních trzích. Pokud nenabízí stánek s občerstvením zálohovaný kelímek, jak tomu již je na některých velkých festivalech, můžeme si sebou vzít vlastní kelímek. Minimálně si můžeme nechat čepovat pivo stále do stejného kelímku, nemusíme pokaždé vyhazovat a chtít nový. Stejně tak punč nebude chutnat jinak v opakovaně použitém kelímku. A představte si to kouzlo, když vypijete pět pivek a zbude po vás jen jeden kelímek.

Třídění plastu

Ne vždy jde jednoznačně poznat, co do plastu patří a co ne. Doporučuji napsat si tahák, který vám vždy pomůže. Značky by měly být uvedeny na všech obalových materiálech. Někdy bývá uvedeno číslo i text zároveň. Na obrázku chybí ještě číslo 7 pro označení ostatních plastů. Ty také třídíme do kontejneru na plasty.

Označení odpadu – plast

Zkusme u plastů co nejvíce zmenšit jejich objem před vyhazovem. PET lahve zmáčknout, polystyren rozbít na malé kusy, apod. Já většinou na pytel s plastem šlápnu a pak se snažím uvolnit co nejvíce vzduchu z pytle. Čím menší objem, tím více se vejde do kontejneru. Ušetří se pak za svážení odpadu.

Kam s nápojovými kartony?

Nápojové kartony od mléka a jiných potravin snadno poznáme, tudíž lehko vytřídíme. Někdy mívají označení tetrapack. Jen si musíme zjistit, jak se s nimi v dané oblasti nakládá. Někdy na ně existuje speciální kontejner, jindy je házíme do žlutého na plast. Stačí si přečíst popisky na popelnicích. Tyto informace nalezneme i na stránkách technických služeb obce.

Pozor na kombinované materiály!

Třídění odpadu se netočí jen kolem trivia papír, sklo a plast. Jsou tu problematické materiály, které nelze třídit. Nejčastěji to bude označení C/PAP. C/ALU, apod. Takovéto obaly nemůžeme třídit. Bývají to obaly na psí krmivo (uvnitř bývá „stříbrná folie“), sáčky od polévek, obaly od léků (opět plast a „stříbrná folie“), aj. Musíte se však podívat vždy na recyklační symbol na obalu, potraviny se balí všelijak. 

Kombinovaným materiálům je nejlepší se vyhýbat, jak jen to jde, abychom je nemuseli vyhazovat do směsného odpadu. Pytlíkové polévky jsou stejně nezdravé, tak proč je kupovat.

V lednu se zaměřujeme na důkladné třídění odpadu. Vyhýbáme se jednorázovým plastům jako čert kříži. Do obchodu zásadně chodíme s vlastní taškou a nebudeme nesmyslně používat jednorázové pytlíky na zeleninu a pečivo. A než něco vyhodíme, popřemýšlíme, jestli nelze „odpad“ ještě nějak využít.

O další tipy se můžete podělit v komentářích :) 

V měsíci únoru ještě zůstaneme u třídění a zaměříme se na specifické odpady a bioodpad.

O projektu

Jak žít ekologicky

 

2 komentáře u „Jak žít ekologicky: leden“

  1. Díky za kvalitně zpracovaný článek! Vždycky mě potěší, když najdu někoho, kdo se těmito tématy vážně a upřímně zajímá a šíří je dál :-)

  2. Děkuji za báječný a hlavně poučný článek. Odpad třídím, ale dělám jednu chybu a to, že účtenky házím všechny do papíru. Tak teď, po přečtení, už je budu házet výhradně do směsného odpadu. Člověk se celý život učí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.