4. semestr studia na UPOL – obor aplikovaná informatika

Formální jazyky (FJ)

Přednášející: doc. RNDr. Vilém Vychodil, Ph.D.
Cvičící:  Mgr. Tomáš Kühr, Ph.D.

Přednášky zabírají oficiálně 3 hodiny, nicméně většinou se jelo 1,5 hodiny. K přednáškám nejsou žádná skripta ani prezentace. Během druhé poloviny semestru jsme však začali dostávat od docenta Vychodila vytištěné materiály k dané přednášce, čímž se odstranil nekomfort přepisování látky jako na základce. K přednáškám existuje neoficiální přepis v PDF: GitHub, správnost neověřena.

Zápočet. Píší se dva testy v průběhu semestru, obsahují hlavně různé algoritmy probrané na cvičeních. Zápočet je zvládnutelný s rozumnou přípravou.

Zkouška. Jeden z nejobávanějších předmětů se letos dočkal velké změny. Zkouška je formou testu ABCD, na známku E stačí 1 bod. Dříve se jednalo o podobné schéma testu jako u Paradigna programování 1.

Operační systémy 1 (OS1)

Přednášející a cvičící: Mgr. Petr Krajča, Ph.D.

Zápočet. Píší se dva testy a je den opravný, každý za 10 bodů. Za aktivní účast v hodině se získá 0,5 bodu. Je to v podstatě bod za účast, ale musíte ukázat nějaké vypracované úkoly z hodiny. Nutno získat 70 % bodů (dva nejlepší výsledky a body z hodiny). Získat zápočet není až tak jednoduché, protože se jedná o oblíbené programování na papíře. Doktor Krajča je poměrně přísný, takže splnění zápočtu není samozřejmostí.

Zkouška. Před ústní částí se píše test, který slouží jako filtr před ústní částí. Znalosti jsou vyžadovány detailní.

Matematika 3 (MA3AA)

Přednášející a cvičící: Mgr. Patrik Peška, Ph.D.

Přednáška je dost nezáživná, v podstatě přepis skript. Jedná se o diferenciální geometrii, afinní prostory, základní transformace.

Zápočet. Ze dvou písemek je třeba získat alespoň 61 bodů. Každá je za 50 bodů. Na konci semestru je možnost opravy, písemky mají podobné příklady, jen změněná čísla.

Zkouška. Celkem 12 teoretických otázek, z témat probraných během semestru. Stačí říct alespoň něco málo dobře, doktor Peška je hodně mírný. Ve známce za zkoušku jsou zohledněny i výsledky testů.

Uživatelské rozhraní (URO)

Vede seminář: Mgr. Jiří Zacpal, Ph.D.

Rozebírají se principy uživatelského rozhraní, co je dobře, co je špatně. Od semináře jsem čekal trochu víc. Celkově jsem se nic moc nedozvěděl, až snad na úplné základy.

Splnění semináře. Posledních několik hodin je věnováno prezentacím. Každý si vybere nějaké uživatelské rozhraní a zhodnotí, co je špatně a co dobře. Může se jednat o web, mobilní aplikaci, program s grafickým rozhraním, apod. Kromě prezentování vybraného rozhraní je třeba ho ještě rozebrat písemně v dokumentu o 7 stranách (můžete věnovat jednu stranu nadpisu třeba :) , přidat velké obrázky, …).

Bakalářská práce 1 (BAK1)

Vedoucí práce: Mgr. Jiří Zacpal, Ph.D.

V tomto semestru je třeba vybrat již téma bakalářské práce. Více se dá najít na webu katedry, včetně termínů. Po dohodnotí tématu s vyučujícím (může být i vlastní), se vytiskne formulář, který se zanese sekretářce.

Co se týče tohoto „předmětu“, každý vedoucí má vlastní podmínky pro splnění. Někdo dává zápočet automaticky, konkrétně doktor Zacpal má hned několik podmínek, více viz jeho stránky.

Povinně volitelné předměty (B)

V nabídce jsou kromě níže zmíněných předměty: Paralelní programování, Geometrie pro informatiky a Základy programování 4 Java

Základy programování 4 C# (ZP4CS)

Cvičící:  Mgr. Radek Janoštík

Zápočet. Oproti předchozímu předmětu ZP3CS jsme dostávali zajímavé úkoly, někdy obtížnější, které zabrali víc času doma. při splnění úkolu na hodině se získaly 4 body, při poslání na mail do 23.59 před další hodinou 3 body.

Základy programování 4 C++ (ZP4CP)

Cvičící:  RNDr. Arnošt Večerka

Stejné jako ZP3CP, viz předchozí semestr.

Matematická logika (ML)

Přednášející a cvičící: prof. RNDr. Petr Jančar, CSc.

Tříhodinové přednášky jsou dost náročné na udržení pozornosti, výklad se někomu zamlouvá, že je srozumitelný, někdo si naopak stěžoval, že je neuvěřitelně nudný a zdlouhavý.

Zápočet. Ze dvou testů je potřeba získat 20 bodů. Ve zkouškovém období je pak možnost opravy obou písemek, minimálně se dalo opravit test asi 2–-3 krát.

Zkouška. Otázky jsou rozdělené na dvě části, teoretickou a důkazovou část. Náhodně se tahá otázka z obou okruhů. Profesor Jančar je docela hodný, ale zároveň je třeba pořádně definovat pojmy, ale taky jim dobře rozumět a znát příklady. U důkazů je taky třeba vědět i různé související definice dalších pojmů, u důkazů je dobré znát alespoň princip.

3. semestr studia na UPOL – obor aplikovaná informatika

2. semestr studia na UPOL – obor aplikovaná informatika

První semestr studia na UPOL – obor aplikovaná informatika

2 komentáře u „4. semestr studia na UPOL – obor aplikovaná informatika“

  1. Studuji tady programování a vývoj softvéru od roku 2020 a jo… Tohle je v praxi zcela nepoužitelný… Čekal sem něco víc od tak vysoce hodnocené školy, jenže tohle je vše k ničemu… Nic do praxe se tady neučí.. jen 10 matematik, nějaký formální jazyky, pošahanej Lisp, o kterém 40 let nikdo z praxe neslyšel… A když se chcete věnovat popři studiu alespoň soukromím zaplaceným kurzům (jo z vaší peněženky), aby jste byly na pracovním trhu jakš takš použitelný, nemáte na to čas, protože vás všechny tyhle předměty nejen že nikam neposouvají, ale i neskutečně brzdí vaše vzdělávání v oboru. Další a hodně závažná věc na tohle století co se tady děje, je (hodně viditelná) diskriminace dívek na některých zkouškách. Proto nedoporučuji nikomu (hlavně ne děvčatům) jít sem studovat informatiku.

    1. Jsem tady ve 4. ročníku a s moha věcmi souhlasím…. hlavně s tou diskriminaci dívek. Znám je více co kvůli tomu odsud odešlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.