Berchtesgaden: Kehlsteinhaus, aneb Hitlerovo Orlí hnízdo

24. sprna 2017

Ráno jsme příliš nepospávali, na benzince jsme si dali raní kávičku, čekajíce na otevření neměckého McDonaldu. Holt se může člověk sebevíc vyhýbat rychlým občerstvením, ale někdy není na výběr. Posléze jsme si hamburger mohli hezky počesku vychutnat v autobuse.

Kehlstein se svými 1881 m n. m. patří k horskému masivu Göll s nejvyšší horou Höher Göll (2 522 m n. m.) a tento celek pak spadá pod Berchtesgadenské Alpy.

Výhled na Königssee

Na Kehlsteinu se pak nachází Kehlsteinhaus, horská chata, která je však mezi turisty známá pod neoficiálním názvem – Orlí hnízdo. Horské útočiště Adolfa Hitlera a jeho nejvěrnějších spolupracovníků bylo postaveno v roce 1937 jako dárek k Hitlerovým 50. narozeninám. Pod horou se nacházela vesnička Obersalzberg, která byla víceméně násilím zabrána Nacisty, byly zde postaveny bunkry a podzemní úkryty. Zde byla i známá letní rezidence Hitlera Berghof, dnes se jedná o zříceninu v lese.

Přestože je Orlí hnízdo stavba, která se automaticky pojí se jménem Adolf Hitler, nebylo to místo příliš oblíbené. Uvádí se, že zde byl maximálně desetkrát, bál se totiž výtahu, kterým se lze primárně dostat nahoru.

Kříž nad Orlím hnízdem

Na Orlí hnízdo se dá jít buď pěšky, což zabere alespoň 3,5 hodiny, nebo vyjet autobusem. Ten během patnácti minut překonává převýšení asi 700 metrů a serpentinami projíždí, jako by se nechumelilo. Zastaví na parkovišti pod hnízdem, zde si každý turista musí vybrat, v kolik hodin pojede zase dolů a s tímto časem dostane i razítko a není již možnost změny. Jedná se zřejmě o důkaz německého perfekcionismu, na druhou stranu se tak možná brání náporu turistů.

U tohoto parkoviště se nachází vstup do mramorem vykládaného tunelu. Na konci je luxusní dobový výtah, který za 41 sekund vyjede 124 metrů. No a jsme konečně na místě.

Tunel Kehlsteinhaus

Na konci druhé světové války byl celý areál Obersalzberg bombardován, Orlí hnízdo se ale zničit nepodařilo. Za zmínku určitě stojí procházka nad budovu, po hřebenu k velkému kříži. Turističtí nadšenci mohou jít i dále, cesta je pak strmější a náročnější každým krokem.

Kříž nad Orlím hnízdem

Kříž nad Orlím hnízdem

A abychom byli upřímní, udělat si alespoň malou túru se vyplatí, protože Orlí hnízdo připomíná dnes spíše horskou restauraci, na které jsme zvyklý v alpských lyžařských střediscích.

Ve zmíněné lokalitě Obersalzberg se nachází muzeum Dokumentation Obersalzberg, které stojí zhruba na místě původní vesničky. Expozice je částečně věnována obci samotné, hlavně ve spojení s Hitlerem. Zbytek pak pojednává o hrůzách nacistické diktatury a druhé světové válce. Součástí je i prohlídka kousku zachovalé podzemní chodby, jejíž mohutné betonové konstrukce ještě dnes budí respekt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.