Horský masiv Untersberg

Hřeben Untersberg se nachází na hranici Německa a Rakouska. Nejvyšší bod tohoto masivu se jmenuje Berchtesgadener Hochthron (1973 m) a název značí vysoký trůn. Ze Salzburgu se zde dostanete pohodlně autobusem, který jezdí v pravidelných intervalech ke stanici lanovky. Lanovka vyjíždí ze stanice Grödig/St. Leonhard a překonává převýšení 1320 metrů. Horní stanice Geiereck se nachází ve výšce 1776 m. Přeprava turistů zde funguje již od roku 1961. První zaznamenaný výstup byl uskutečněn v první polovině 12. století členem Řádu augustiniánů.

Výhled

Ačkoli se jedná o jeden z nepřeberného množství horských masivů, které nejen rakouské Alpy, ale potažmo celé rozsáhlé pohoří Alp nabízí, Untersberg je opředen mnoha tajemstvími, které jen tak ledajaké vrcholky nenabízí. Pěkný souhrn nabízí magazín 2000 záhad, já si dovolím jednu legendu citovat.

Jedna z nejrozšířenějších pověstí vypráví, že hluboko v útrobách Untersbergu sedí u kamenného stolu stařec s neobyčejně dlouhým, sněhově bílým vousem. Ten jako jiskřící kaskáda nadvakrát obtáčí nohu stolce. Až naroste do takové délky, že ji omotá natřikrát, vypukne prý na celém světě finální válka mezi dobrem a zlem. Síly temnot v ní budou poraženy a vítězný Ježíš opět nastolí zlatý věk.

Onen bělovousý stařec je podle místní legendy duch samotného císaře Karla Velikého. Po své smrti se prý dobrovolně odebral do hlubin hory spolu se všemi svými služebníky. Také oni se dodnes potulují podzemními prostorami Untersbergu v podobě nejrůznějších skřítků, trpaslíků, elfů a goblinů.

Zdálo by se, že jde jen o výtvor lidové slovesnosti. Jenže roku 1858 se zde odehrálo něco, co dodnes odolává všem pokusům o racionální vysvětlení. Všechno začalo tím, že se v podhůří Untersbergu konala svatba. Když byla zábava v nejlepším, kohosi z notně přiopilých hostů napadlo zavolat císaře Karla a požádat ho o dar nevěstě. Jakmile ale vyřkl tato slova, objevil se před společností malý vousatý muž a zval celou společnost jménem imperátora do hlubin hory na královskou hostinu. Svatebčané rádi pozvání přijali a vešli spolu s trpaslíkem do honosně vybavené podzemní síně, kde se skutečně stoly prohýbaly pod záplavou lahůdek.

Uprostřed hodování si jeden ze svatebčanů vzpomněl na legendu, podle níž kdo vkročí ho nitra hory, nikdy se už nedostane ven. Spolu s několika druhy proto požádal trpaslíka, zda by mohli vyjít ven. Skřet je se smíchem dovedl k bráně a ukázal jim neobyčejně podivný svět. Lidé tu hovořili cizím jazykem, po obloze pluli kovoví ptáci a hory údajně vypadaly úplně jinak. Vousatý permoník jim oznámil, že mezitím, co byli v hoře, uplynulo venku pět set let.

Zoufalí svatebčané proto začali trpaslíka prosit, aby je vrátil do jejich času. Ten se nakonec nechal uprosit. Část hostů včetně ženicha a nevěsty proto rychle opustila horu. Někteří ale odmítli odejít a zůstali hodovat dál. Tyto jedince od té doby už nikdo nikdy neviděl.

Magazín 2000 záhad, http://bit.ly/2E8nC2p

Výhled

Každá legenda má i svůj reálný podklad. Faktem je, že celá hora je protkaná jeskynním systémem, některé trasy jsou přírodního charakteru, jiné však údajně dílem člověka.

Výhled

Existuje nespočet dalších příběhů, které vypráví o teleportaci či o časových anomáliích. Dokonce jsou popsány i v knihách, například Stan Wolf: Gems of Dominion – Mysterious Mount Untersberg. Autor vzpomíná na návštěvu hory s kamarádem, popisuje, jak se jejich hodinky na některých místech záhadně přetáčely o minuty. Dále pak vypráví o záhadných setkání.

Výhled

Jsou-li pro vás příběhy příliš mystické, stačí si jen vychutnat horských výhledů a turistiky, která na vás čeká kousek od Salzburgu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *