Lidi, budíček!

Nedávné parlamentní volby poměrně jasně ukázaly, jaké je zrovna myšlenkové rozpoložení ve společnosti (bavíme-li se pouze o lidech, kteří šli volit). Je smutné, že na jedné straně prohřešky hlavních představitelů hnutí ANO jsou tolerovány, zatímco např. ODS je stále spojována s nepěknou minulostí, údajně velký důvod tuto stranu nevolit, ačkoli už se vyčistila od všech dávných skandálů. „Stejně všichni kradou“, „ví jak řídit stát“, a mnoho dalších výroků, to jsou časté omluvy velkých lží a otřesných praktik Babiše. Lži v přímém přenosu, dotace, ovlivňování médií, nekalé podnikatelské praktiky, a mnoho dalšího. Přesto rétorika mučedníka zafungovala.

V letošních volbách toho opět hnutí naslibovalo, je však úsměvné, že na plnění mnoha předvolebních slibů měli čas již uběhlé čtyři roky ve vládě. Prosadit se jim však povedlo mnohé. Nechat nabobtnat státní správu, přidělat papírování kdekomu, rozdávat peníze na nesmyslné a nepovedené projekty typu Účtenkovka (komu tím prospějete?), nechat státní rozpočet v absurdním rozpoložení vzhledem k ekonomickému růstu, … Ale ano, hlavně, že máme ten ekonomický růst, a můžeme si podat ruce, jak dobře jsme vládli. To, že vláda vstupovala do příznivého ekonomického období po krizi už je vedlejší. Svézt se na vlně prosperity je tak příjemné…

Avšak článek nemá pokračovat nad bědováním o politice, ale zaměřit se na blížící se jiné aktuální téma, volba prezidenta. Mám k tomu jen pár slov. Proboha, probuďte se! Ať už mám nebo nemám v oblibě současného prezidenta, rozhodně v rámci jeho zdraví není moudré, aby vůbec kandidoval. Ano, přemýšlí se mozkem, nikoli nemotornými nohami s polyfunkční neuropatií. Vzhledem k některým výrokům si člověk však není u Zemana jistý ani tou hlavou.

Důležité je si uvědomit, a na to mnoho voličů zapomíná, že prezident ČR má poměrně svázané ruce v mnoha ohledech. Mezi pravomoci patří například podepisování zákonů a případné vracení zpět Parlamentu k přepracování (s výjimkou ústavního zákona, abychom byli přesní). Je tedy trochu mimo stavět prezidenta do role všerozhodovací, ačkoli může svým názorem může přece jen něco ovlivnit. Omezené pravomoci si zřejmě mnoho lidí neuvědomuje, není se pak čepu divit, že mají poněkud zvláštní představy o budoucím prezidentovi. Namátkou z Facebook diskuzí (komentáře byly pravopisně opraveny):

„Pokud chce euro, islamisty a zůstat v EU, ať se de vycpat.“

„Pan Drahoš můj hlas nedostane a doufám, že i většina občanů ČR bude mít stejný názor. Už jen z toho důvodů, že nechce nechat v referendu rozhodovat občany o zásadních otázkách…“

„Chtěla bych se zeptat: Jak chcete zajistit čerpání sociálních dávek pro naše velmi přizpůsobivé občany?“

„Tento kandidát je nevolitelný, sluníčkář a vítač!“

Bude-li budoucí prezident proti uprchlíkům, euru, a bude-li chtít vystoupit z EU, může se snažit sebevíc, stále jsme ale demokratický stát a rozhodování znamená složitý legislativní proces projednávání návrhu zákonů.

Někteří diskutéři používají zajímavý shluk slov, nazvěme to třeba slangem, a to slova sluníčkářivítači, apod. Pomineme-li fakt, že se jedná spíše o absurdní bludy, zřejmě je většina kandidátů podle nich nevolitelná a jejich zbožné přání pak asi je, aby nás reprezentoval hromotluk z Dolní Horní, s kontroverzními názory, který bude rozdmýchávat společnost a dělat ostudu doma i ve světe.

Prezident by měl být inteligentní osoba, která má dobře srovnané názory a bude reprezentovat důstojně stát v zahraničí, spojovat občany, nikoli vytvářet ve společnosti napětí a rozdělovat ji.

Doufám, že pětiletá viróza byla dostatečně dlouhá a do zakouřeného prezidentského úřadu přijde čistý vzduch.

2 komentáře u „Lidi, budíček!“

    1. Je fakt, že se mi zdá, že média upřednostňují Drahoše. A ukázalo se jak u nás, tak v Evropě a ve světě, že výsledky různých voleb jsou tak trochu opakem toho, co píší média v momentálním rozpoložení společnosti. Tak snad je dostatek lidí znechuceno současným smradem na Hradě natolik, aby jich šlo volit co nejvíce. Je škoda, že typické voliče Zemana nepřesvědčí žádný pravdivý protiargument a většinou se zmůžou jen na vulgarity na účet jiných kandidátů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.