Riviera di Levante, nejmalebnější oblast Středomoří

Italská riviéra, která navazuje na Francouzkou riviéru, rozprostírající se od hranic s Francií až k výběžku Toskánska, se dělí na dvě části – od hranic Francie k Janovu je to Riviera di Ponente a od Janova k Toskánsku, resp. k městu La Spezia, je to Riviera di Levante.

Riviera di Levante má různé superlativy, například je to údajně nejmalebnější oblast Středomoří. Tato oblast je zajímavá hlavně nádhernými scenériemi, menšími pestrobarevnými městy a právě tady vystihuje heslo dolce vita Itálii víc než kterákoli jiná oblast. Asi v takovém duchu se nesou všelijaké cestovatelské texty, či průvodci, a proto tato oblast stojí alespoň za krátkou návštěvu.

Od Janova naše cesta směřovala k městu Piombino, kde jsme se měli nalodit na trajekt plující k ostrovu Elba. Byla by však škoda jen tak projet kolem. Vlak projíždí na okraji útesů, které se strmě svažují k moři.  Naše první zastávka se uskutečnila na nádraží v Santa Margherita Ligure, která nás zaujala už na rozkvetlém nádraží.

Mapa

Santa Margherita Ligure

Santa Margherita Ligure

Město se nachází asi 30 km od Janova, jižně od města se rozprostírá Přírodní park Portofino. Jedná se o drobný výběžek pevniny, které nabízí mnoho krásných procházek. Nejen toto městečko, ale i ty poblíž, mají svůj původ ve středověku, některé dokonce již ve starověku. Dnes jsou symbolem luxusní dovolené.

Santa Margherita Ligure

Ze Santa Margheira Ligure jsme postupně prošli podél moře až k jižnímu cípu, k městu Portofino. Vede tudy krásná promenáda. Cestou jsme nabrali energii z lahodné italské zmrzliny. Já osobně jsem měl zkušenost, že je lépe říct si o jeden kopeček, protože jsem pak dostal obří porci, oproti dvěma kopečkům!

Santa Margherita Ligure

V polovině cesty podél pobřeží se nachází Paraggi, veřejná pláž. Krystalově čistá voda, čisté a poměrně nenarvané pláže určitě stojí za schlazení v parném dni.

Portofino

Jedná se údajně o jedno z nejvíce okouzlujících míst v celé Italské riviéře a je také oblíbeným rájem celebrit. Žil zde dokonce král Anglie Richard I. Lví srdce nebo třeba spisovatel Guy de Maupassan.

Podle římského spisovatele Pliniuse staršího (Gaius Plinius Secundus), bylo město založeno Římany a jmenovalo se Portus Delphini, čili přístav delfínů, neboť v této oblasti delfíni hojně žili.

Cestou zpět na nádraží S. Margherita Ligure jsme se svezli místním autobusem, abychom stihli vlak. Mimo to, že jezdí po velmi úzké cestičce, byl tak narvaný, že každý nový nastupující vykouzlil na ostatních cestujících drobný úsměv, neboť každý čekal, že se začne nastupovat na střechu, nebo se věšet za dveře. Na nádraží jsme měli schovaná zavazadla, která nám velmi ochotně za pár drobných schovala obsluha krámku. Když jsem pak ještě chtěl koupit nějaké pečivo (pečivo s místními surovinami nabývá v Itálii úplně jiných rozměrů než český obložený rohlík bůhví čím), zřejmě došlo k nedorozumění, občerstvení došlo, avšak snaživá obsluha hned začala připravovat speciální várku jen pro mě a myslím, že tam bylo i něco navíc. Opět si člověk musí povzdechnout, jak by taková situace dopadla u nás doma…

Santa Margherita Ligure

Příště se můžete těšit na jedno opravdu nezapomenutelné místo…

6 komentářů u „Riviera di Levante, nejmalebnější oblast Středomoří“

 1. Udělali jste si nádherný výlet podél Ligurského pobřeží a já si zavzpomínala na naše putování. Už je to devět let. Hrozně to utíká.
  Oblast mezi Janovem a Portovenere až do La Spezia je úžasná.
  Píšeš o křišt’álovém moři. Přiznám se, že jsme tehdy měli trochu obavu, aby moře bylo čisté, už jen kvůli velkým přístavům, ale byli jsme mile překvapeni.
  Těším se s tebou na další pokračování na Cinque Terre. Tato oblast bývá hodně navštěvovaná.
  A samozřejmě, že už se těším na léto. :-D

  1. Jediné, co mě trochu mrzí je to, že jsme nenavštívili Portofino, ačkoli to z článku není patrné. V podstatě je to ze zmíněné trasy od Santa Margherita Ligure nejhezčí město :D … už nebyl bohužel čas.

   Na léto se těším také, minimálně budu mít zase po celý rok, co psát :D .

 2. Honzo, těch malebných míst je tam spousta. O některých se píše v průvodcích a některá si cestovatel najde sám. Já také spoustu měst a městeček minula z časových důvodů, protože všechno bohužel vidět nelze.

 3. Parádní povídání. Kdysi jsem to prošla (prostopovala) od La Spezia po Palermo :-D. Potom jsem se vracela spíše sporadicky a to do oblasti Massa Carrara . Je také nádherná, ale hrozně z ní bolí nohy. Pokud by ses vydal objevovat pobřeží i jižněji, končí opravdu kouzelná riviéra na úrovni Orbetello – Monte Argentario (poslední bod Maremma Toscana). Potom už je to tak nějak o ničem až po San Felice Circeo a navazující Monti Aurunci. Ty poslední zmiňované jsou opravdu ráj. Každopádně přeji mnoho cestovatelských zážitků, budu se těšit na povídání a krásné fotografie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.