Pálava aneb letní vzpomínky

Opět tu mám jedno povídání, které mělo být zveřejněno velmi dávno. Venku už panuje chmurné podzimní počasí, tak proč si ho trochu nezpříjemnit letními fotkami.

Nápad třídenního pálavského výletu vznikl zcela spontánně při oslavě konce školy, kde se grilovalo a samozřejmě pilo, co si budeme povídat. Z drobného nápadu vznikl myslím velmi dobrodružný výlet bez jakékoli přípravy. Stanovil se pouze termín odjezdu a vybral se kemp.

31. července jsme se tedy s přáteli setkali na vlakovém nádraží v Břeclavi, odkud jsme jeli vlakem do Mikulova a následně autobusem do miniaturní vesničky Nové Mlýny. Zde se nachází kemp s jednoduchým názvem Camp Pálava, Nové Mlýny. Cesty jsou různě zalátané, nachází se zde spousta drobných vesnic a člověk má takový ten pocit, že je na samém konci světa, téměř bez signálu daleko od civilizace. Pokud patříte mezi mobilní závisláky, je to ideální léčba k dobrovolnému odložení mobilu a jiné elektroniky.

Kemp byl velmi skromný, ale dýchne na vás ona přívětivá moravská atmosféra. Jen nesmíte narazit na nabručeného Pražáka, který si spletl kemp pro pár stanů s pětihvězdičkovým ubytováním :) .

Ještě tentýž den jsme vyrazili na první túru. Po dlouhých debatách a zjištění, že autobusem se nikdy nedostaneme z místa A do místa B za rozumný čas, zvolili jsme pěší Túru do Pavlova, přes Dívčí hrady a Děvín až do Mikulova. Ušli jsme nakonec téměř 20 km a i se zastávkami nám to zabralo pět hodin.

Pavlovské vrchy

V nádrži Nové Mlýny se dá i koupat, bohužel jsme nenašli ta správná místa a nemohli se příliš osvěžit v parném letním dni. Kolem nádrže bylo i několik stanů, kde přespávali lidi, možná aby ušetřili. Náš kemp byl ale tak levný, že se nedalo vůbec o něčem takovém uvažovat.

Vodní nádrž Nové Mlýny – dolní

Nad Pavlovem, který má kolem 570 obyvatel, se tyčí zřícenina Dívčí hrady (nazývaná také Děvičky nebo Maidenburg), která stojí na vápencové skále.

Pavlov a Dívčí hrady

Z této gotické zříceniny je opravdu krásný výhled.

Výhled z Dívčích hradů

Pavlov

Vodní dílo Nové Mlýny se skládá z celkem tří přehradních nádrží. Hlavním důvodem výstavby byly plány socialistického hospodářství na rozsáhlé systémy zavlažovacích kanálů. Prostřední nádrž zcela zatopila vesnici Mušov, zachován zůstal pouze její kostel, který je dnes osamocen na ostrůvku.

Vodní nádrž Nové Mlýny – střed a dolní

Nejvyšším vrcholem Pavlovských vrchů i celých Jihomoravských Karpat je Děvín s nadmořskou výškou 549 m. Nachází se zde vysílač, na nižším vrcholu pak již zmiňovaná zřícenina.

Děvín

Dále po stezce jsme pak zase sešli až dolů, cestou se nám naskytly překrásné výhledy na celou CHKO Pálava.

Děvín z dálky

Cestou do Mikulova jsme měli v plánu podívat se také na Sirotčí hrádek, ale opětovné stoupání a bolavé nohy nás donutili ulehčit si cestu. Vydali jsme se tedy kolem hlavní cesty, ale auta jsme tu téměř nepotkávali.

Vinice

Mikulov se sedmi tisíci obyvateli má nádherné historické centrum, ale trochu vás může překvapit jeho okraj, který působí jako další moravská dědina.

Mikulov

Doporučuji zaplatit si zde průvodce, který stojí nějakých 60 Kč. Průvodkyně vás provede historickým centrem, kromě vyčerpávajících informací uvidíte například mikulovský obří sud ve sklepní místnosti zdejšího zámku a další zajímavosti. Mile vás pak překvapí závěr celé prohlídky, o tom ale až za chvíli.

Pohled z náměstí

Z náměstí, kde se mimo jiné nachází Sloupy Panny Marie a Nejsvětější Trojice můžete vidět Svatý kopeček, kde se nachází zvonice a kaple sv. Šebestiána. Průvodkyně vám doporučí výšlap na tento kopec, ale naše nohy už vzdorovaly a měli jsme také hlad.

Zvonice a kaple sv. Šebestiána na Svatém kopečku

Mikulovský zámek stojí na tzv. Zámeckém vrchu a je vidět na kilometry daleko.

Zámek

Prohlídka končí v místním vinařství, což většinu z nás asi nejvíce zaujme. Následuje totiž koštování vína.

Vinařství

Zajímavosti o vínu zase příště.

4 komentáře u „Pálava aneb letní vzpomínky“

  1. Měli jste hezký výlet. V Mikulově jsem byl ve sklípku taky kdysi v rámci školy a jak dopadlo si dokážeš jistě představit. :D

  2. Vyzerá to na pekný a zaujímavý výlet, fotky všetko krásne ilustrujú. A kukám, kukám, že to mám takmer za rohom, tak vďaka za tipy!

    1. Myslím, že si toto místo zaslouží mnohem více návštěvníků. I když, možná je dobře, že je Pálava tak trochu zapomenutým místem :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.