Itálie – Vatikán

Pokud jste četli předchozí články o mé krátké cestě po Itálii, možná si vzpomínáte na poslední místo, kde jsme skončili. Bylo to Bracciano, město ležící u stejnojmenného sopečného jezera. Tady jsme byli ubytovaní až do konce zájezdu.

Vatikán

O Vatikánu jistě nemusím mnoho psát. S rozlohou 44 ha je to nejmenší stát na světě, enkláva (cizí území nebo jeho část, které je zcela obklopené územím vlastního státu) uvnitř hlavního města Itálie – Říma. Vatikán má přes 800 občanů, z nichž většinu tvoří diplomaté, kteří žijí v jiných zemích. Zbytek tvoří kardinálové a hodnostáři, úředníci a přesně 101 členů Švýcarské gardy.

Vatikán

Jedním ze symbolů Vatikánu je vatikánská armáda, Švýcarská garda. Jde o nejmenší, nejstarší a také nejbarevnější oficiální armádu na světě. Dnes funguje hlavně jako reprezentativní stráž a ochranka papeže. Existuje také Corpo della Gendarmeria, policejní jednotka Vatikánu, která chrání samozřejmě civilní sféru.

Švýcarská garda

Dříve se zde platilo vatikánskou lirou, na konci minulého století byla nahrazena eurem. Vatikán má dokonce vlastní banku IOR (Istituto per le Opere di Religione), což znamená „Institut pro skutky zbožnosti“, nebo „Ústav pro věci víry“. Banka má jediný bankomat s instrukcemi v Latině.

Vatikán není členem OSN (jako jeden z mála států), EU a nepodepsal například „Všeobecnou deklaraci lidských práv“.

Bazilika svatého Petra je jednou z největších kostelů na světě. Do chrámu se přichází přes 250 m dlouhé Berniniho náměstí, které lemuje kolonáda se čtyřmi řadami toskánských sloupů, nad nimi je 140 soch světců. Uprostřed oválu stojí egyptský obelisk se čtyřmi lvy.

Bazilika svatého Petra

Apoštolský palác, také zvaný Papežský palác, je oficiální rezidencí papeže. Palác je komplexem budov, zahrnující Papežské apartmány, kanceláře Římskokatolické církve, několik kaplí, Vatikánská muzea a Vatikánskou knihovnu. Je zde přes 1000 místností (mimo jiné Rafaelovy sály a Sixtinská kaple s renovovanými freskami od Michelangela. Uvidíte zde také jedno z nejslavnějších děl Rafaela Santiho – Athénská škola. Uprostřed této fresky je Platón s Aristotelésem.

Bohužel, déšť se nám nevyhnul a všichni turisté se snažili rychle dostat do baziliky, aby nebyli promočeni na kost. Před vchodem se pak tvořili shluky deštníků, jako provizorní střecha těch, na které nezbylo místo v bazilice.

Déšť u vchodu do baziliky

Obrázky bez vodoznaku pochází z těchto zdrojů:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Sanzio_01.jpg,
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d6/St_Peter’s_Square,_Vatican_City_-_April_2007.jpg

Řím (již brzy)
Pisa

4 komentáře u „Itálie – Vatikán“

  1. Zajímavý článek, kterým jsem si připomněla návštěvu tohoto místa, kam bych se moc ráda ještě vrátila.

    Stejně ráda se vrátím i na tvůj blog.

    Krásné a pohodové Velikonoce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.