Moravská chvilka

8., nejpozději 10. srpna odjíždím do Chorvatska. Pojedu s mojí sestrou Evou (5), bábinou Evou (60) a dědou (55) Vladimírem, jsem na naši výpravu zvědav :D . Vracet se budeme až 30. srpna. Pak budu mít bohužel pěkný fofr, protože 3. září, kdy začíná škola hned pojedeme na seznamovací pobyt, a já se proto po návratu z dovolené budu muset zase balit. Už se těším na gympl až poznám nové lidi. Zatím jsem se poznal s asi čtyřmi lidmi a byli fajn. Naopak se strašně netěším na učení, kterého bude určitě moc. Od začátku druhého pololetí devítky už prázdninuju, takže to bude pro mě velký šok.

A co momentálně děláte? Já obědvám (ono je teprve půl dvanácté?). Máme kuřecí kousky (domácí, ne z McDonaldu) s majdou (bílý jogurt, bilinky, sůl). Znáte vůbec slovo majda? Ptám se, protože jsem nedávno zjistil, že slova, která se u nás na Moravě stále a běžně používají, lidé z Čech neznají a nerozumí jim. Samozřejmě, že dneska už málokdo mluví moravsky. ,,Ta Maruška to je šikovná cérečka, takovů by sis měl namluvit hňupe.“, ale některé slova používáme stále.  Tady je výběr slov, které používají všichni: blujanec, baňka, bebino (dětské slovo), bečka, brutvan, bulka, cip, dojít, grcat, guča, haluz, kama pudem?, kokyno (dětské slovo), krýgl, křák/křáče, lochna, ludra, paprče, papuče, plitký, poprlit se, rožnout, rychna, šňůrky, šráky, štamprla, šprušle, šťukat, šušeň, šukat, švidrat, trnky, valit, zavazet, zemáky,.. (moravský slovník). Kdo uhádne, co slova znamenají, vyhrává – dobrý pocit!

 

6 komentářů u „Moravská chvilka“

  1. Jsem z Moravy, tak slovům rozumím kromě brutvanu. Nedokážu si představit, že lidi nerozumí slovu krýgl nebo štamprla.
    Gympl je fajn, poznala jsem na něm nejlepší přátelé.

  2. Zdravím. :)
    No, zdá se, že jsem správný Moravák, neb několik z těch slov mi přišlo jako samozřejmé každodenní výrazy a ani jsem nepřemýšlel nad tím, jestli jsem je někdy slyšel. Prostě mám papuče, na noze bebino, nedávno jsem točil z bečky „šnyty“, je tu docela rychna, tak tu potřebujem vyluftovat, nebo aspoň rožnout, ať víme, odkama to jde. Rodiče si teď dali panáka z docela pěkných štamprlí, ludry! :D
    Půvedně jsem ti chtěl napsat, ať si změníš ikonku, neb já mám skoro stejnou a asi o něco déle ( ;) ), ale jak tak koukám, tak jsi docela pohodovej člověk, tak si ji můžeš nechat… :D Budeme na blog.cz prostě oba komentovat s „Play!“. :)

  3. Tak já právě jedl co jsem si před několika hodinami v přírodě našel. Smetanovou houbovou omáčku a palačinky s ostružinami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.